דף הבית בדק בית איתור רטיבות בבית ביקורת מבנים פרופיל המרכז
    פיקוח בניה מאמרים המלצות  
  לקבלת הצעת מחיר וייעוץ ראשוני צלצל עכשיו: 0544513748
 

צנרת בבניין

 

בעריכת: מהנדס אנדרי סלאבו מומחה לליקויי בניה:  0544513748

 

כיום אנחנו משתמשים בכמה סוגי צנרת מים:
- צנרת מים מברזל - היא הצנרת הותיקה ביותר בארץ.
- צנרת נחושת - סוג נוסף של צנרת ותיקה אשר משמשת בעיקר להזרמת מים חמים מדוד השמש לדירה וחזרה.
- צנרת פלסטיק - פקס - ניתנת להתקנה בהשחלה בלבד, כלומר צינור בתוך צינור מתעל אשר מתחבר למרכזייה וממנה מתפצל צינור לכל נקודה בבית. כאשר יש פיצוץ בצינור, שולפים את הצינור המפוצץ מתוך המתעל ומחליפים אותו בצינור חדש.

 

 

"צנרת פקסול"


"- צנרת פלסטיק +אלומיניום: SP - צנרת משולבת כמה שכבות פלסטיק ובאמצע שכבה של אלומיניום. צנרת מעולה אבל קצת יותר יקרה מסוגי הצנרות האחרים.

צנרת הפלסטיק להתקנה תוך ביתית מומלצת מכיוון שהיא אינה מחלידה ואינה נסתמת באבנית כמו צנרת הברזל. כמו כן צנרת הנחושת מעולה גם כן, אך היא יקרה ביותר. רוב השרברבים בארץ משתמשים בצנרת פלסטיק מסוג פקס ו/או SP. בצנרת ברזל אפשר להשתמש בחניונים או במקומות אשר עוברים כלי רכב מכיוון שהיא חזקה יותר, גם ליד שעוני המים שם יש צורך בצינור חזק.


על מנת להחליף צנרת מים ניתן להשתמש ב:
- צינורות מגולוונים "דרג ב" (עם תפר).
- צינורות פלסטיים המיוצרים על ידי קיבוץ שער הגולן – "פקסגול" או "חפציבה" או "מצר", צנרת זו מבוססת על "חנוכיה" הנפרשת מארון מגופים לכל ברז וברז ולא על שיטת אספקה על ידי צינור מרכזי. שיטת הביצוע שונה וייחודית, מדובר בצנרת שבה הצינור המוביל מים נמצא בתוך צינור מתעל. הצינורות מונחים מתחת לרצפה, אם יש בעיה הצינור ניתן לשליפה ומושחל אחר במקומו. יש בצינור מרכיב של פוליאתילן הנותן לו יכולת לעמוד בטמפרטורות גבוהות ובלחצים גבוהים. המערכת אינה צריכה בידוד משום שצינור התעלה הוא המגן והאוויר בינו ובין הצינור מוביל המים מהווה גורם מבודד וזאת בנוסף לחומר הפלסטי עצמו.
- צנרת נחושת נחשבת לאיכותית מאוד, אין קורוזיה ואבנית אינה נתפסת בדפנות. עם זאת, יש להקפיד על ריתוך טוב: ריתוך לא טוב עלול לגרום לקריסת המערכת. כיום יש מעט אינסטלטורים המתמחים בצנרת זו וזה גם אומר שהעוסקים בצנרת זו נחשבים לעילית שבין השרברבים.
- צינורות SP פוליאתילן מצולב מחוזק באלומיניום מצר, צנרת כזו צופנת בחובה את יתרונות הפלסטיק והמתכת וקלה ביותר ליישום, אינה דורשת "חנוכיה" וניתן לחבר קווים מצינור לצינור. יתרון עיקרי – אין כל חשש מקורוזיה.
- צינורות SP מופיעים בגוונים שונים בהתאם לדרישות התפקיד:
כתום – למערכות חימום ואינסטלציה ביתית, עמידה לאורך זמן בטמפרטורת עבודה של עד 59 מעלות צלזיוס ולטמפרטורה גבוהה יותר לזמן קצוב.
שחור – למערכות סולאריות (כמו הכתום, רק עמיד בקרינה אולטרא סגולית).
כחול – למים קרים.


יתרון נוסף לעומת הצינורות הפלסטיים האחרים הוא שניתן לגלותם על ידי מגלה מתכות, חשוב ביותר לגילוי דליפות אפשריות.
- צינורות שחורים ללא תפר "סקדיול 40" מיועדים בעיקר לשימוש במערכות חימום והסקה, אינם דרושים כיום בדור הצנרת הפלסטית למטרות ביתיות אלא כצנרת HEAVY DUTY לעומס חום גבוה. עובי הדופן – מאפשר גם הוא בלאי איטי יותר בתנאי קורוזיה חזקה.

 

על מה תקפידו?
1. בצנרת מגולוונת – שלא ייוותרו בסביבתה עודפי סיד וטיח, סיד המזרזים קורוזיה, חלודה וממילא "פיצוצים".
בצנרת – שישיטו את השטיחים שלכם במימי הווילה הוונציאנית.
שיבודדו כהלכה: צנרת מים קרים בשכבת זפת שתעטוף היטב סביב סביב גם בתחתית (או בטון) שלא יתפורר במהלך העבודה עד לריצוף.
שהחיבורים וההברגות יימרחו היטב בצבע "מיניום" כתום מונע חלודה (ולא במריחת "אנטירוסט" דלה הזולה בכמה שקלים אך מהווה תשובה נלעגת לחלודה הכובשת).
2. בצנרת פלסטית – שהצינורות יועברו דרך "שרוולים" (צינור מעטפת), שיאפשרו שליפה והחלפה בשעת הצורך.שארון המגופים יהיה מסודר באופן שיאפשר גישה לכל צינור וצינור, תוך אפשרות שימוש במפתח צינורות.
שמעברי הצנרת דרך קורות וקירות יהיו דרך "שרוולים" על פי הוראות היצרן: שייוותר חופש התפשטות על פי הוראות היצרן.
שהצינורות לא יהיו סמוכים לפני הקיר וגמישותם לא תפגע בחיפוי הקרמיקה והחרסינה או תסדוק אותו.
מעל לכל, שהעבודה תבוצע על ידי בעלי מקצוע מיומנים על פי התקן הספציפי לסוג הצנרת, תוך שימוש באביזרים המקוריים, ללא אלתורים ורצוי ביותר שתלווה על ידי מדריך או מפקח מטעם היצרן. בנוסף, יש לוודא את התאמת הטמפרטורות במערכות המים לעמידות הצנרת.
3. צנרת נחושת – להימנע מחיבור ישיר לצנרת מגולוונת למניעת יצירת "תא גלווני" מזרז קורוזיה. לבודד, לעטוף ולהגן.
4. צנרת SP – שימוש במרכיבים מקוריים של היצרן.

מעברים דרך "שרוולים".


בעלי מקצוע מיומנים ומוסמכים על ידי היצרן (רצוי פיקוח והדרכה).
5. צינורות שחורים "סקדיול 40" – בידוד טוב.

 

בכל סוגי הצנרת יש לעמוד על ביצוע בדיקות לחץ לאיתור דליפות אפשריות ורצוי להשאיר תחת לחץ למשך 48 שעות, לאתר דליפות ולתקן באופן יסודי ללא הטלאות ואילתורים. רצוי לתכנן גישה קלה במידת האפשר בשעת הצורך ולהימנע מהעברת צנרת תחת ארונות קבועים או בחדרי שינה. כאשר מעבירים צנרת ממרפסות וגגות באופן אופקי או אנכי, יש להקפיד על איטום טוב בעזרת חומרים מונעי חלחול בהיקף המעברים והשלמת האיטום בצורת "צווארון" באופן שימנע חלחול.
יש לזכור כי צינורות מים חמים עלולים להמיס חומרים רכים על בסיס ביטומני ("זפת") וליצור חיץ בטיט צמנט בין שכבת האיטום לצינור.

 

אזהרה
צנרת פלסטית פגיעה יותר ויש להגן עליה בזמן העבודה, בייחוד בעת ביצוע או השלמת מלאכות נוספות, לכל צנרת היתרונות והחסרונות שלה.
השאלה היא היכן החסרונות רבים יותר? וחוץ מזה קיים העניין של העדפה אישית !
צנרת הפקסגול הינה צנרת שחילה אולם החסרון בה הוא שבעת ההתקנה, חייבים לשמור על קשתות וכיפופים עדינים ולא גסים (על מנת שהצנרת תשחל בעתיד).
כמו כן, לאחר תקופה מסויימת, הצנרת כבר לא ניתנת לשליפה עקב "התיישנות". במקרה של בקיעת הצינור בתוך הצינור המושחל, לא ניתן לשלוף כי הצינור שהתבקע מתרחב ונתפס על דפנות המתעל.
במערכת זו חייבים לשים ברזים שמאפשרים גישה לשליפה, כך שלמשל ברז טוש (אינטרפוץ) לא תיקני במערכת זו. אגב, פיצוצי הצנרת קורים בעיקר במים חמים ואז כאמור לא ניתן לשלוף את הצינור ויש לשבור מרצפות.


בצנרת SP שהיא לא שחילה, יש בעיה אחת עיקרית וזה נושא מקצועיות האינסטלטור שמבצע את העבודה. יש לשמור על חיתוכים טובים של הצינור, יש לבצע קידוד לצינור עם מקדד ייעודי ולא סכין יפני למשל... יש להשחיל את הצינור לתוך האביזר עד סופו לפני "הלחיצה" (במכשיר) או הסגירה במפתח של אום התותב.
אם העבודה מבוצעת נכון, מובטח "שקט תעשייתי" שנים רבות. צנרת הפקסגול עמידה בבדיקת לחץ וטמפרטורה נמוכים משל ה – SP ולכן מומלץ הקישור בין מערכת ה – SP לבין הדוד לחבר בפקסגול על מנת שאם יתקלקל טרמוסטט בדוד, אז הצנרת שתתפוצץ תהיה הפקסגול מחוץ לחלון ולא ה – SP בתוך הקירות בבית, כלומר, צנרת הפקסגול היא "החוליה החלשה" והיא זו שתנזק ובכך תבטיח מניעת נזקים בביתך. 
 

 
ביקורת מבנים
בדק בית
איתור רטיבות במצלמה טרמית
מאמרים
המלצות
 
  צור קשר
שם  
דוא"ל  
טלפון  
תאור
  0544513748
 
 
מתן שירות בכל רחבי הארץ כולל ב תל אביב וגוש דן, ראשון לציון, רחובות, הרצליה, אזור השפלה, אשדוד, אשקלון, יבנה, חדרה וכו'
לפרטים והצעת מחיר :  0544513748 דוא"ל:  as321niromat@gmail.com
דף הבית פרופיל המרכז בדק בית בדיקת דירה מצלמה טרמית ביקורת מבנים

האתר נבנה ע"י  Nadlan2u.co.il