דף הבית בדק בית איתור רטיבות בבית ביקורת מבנים פרופיל המרכז
    פיקוח בניה מאמרים המלצות  
  לקבלת הצעת מחיר וייעוץ ראשוני צלצל עכשיו: 0544513748
 

גז רדון

 

בעריכת: אינג' אנדרי סלאבו: 0544513748 
 

 

ראדון הוא גז רדיואקטיבי אינרטי מבחינה כימית, הנוצר באופן טבעי, ללא טעם, צבע או ריח. הוא נוצר מרדיום בשרשרת הדעיכה של אורניום, יסוד המצוי בכמויות משתנות בכל סלע ואדמה על פני כדור הארץ. גז ראדון עובר בקלות מהקרקע לאוויר ומתפרק באמצעות תוצרי דעיכה קצרי חיים הנקראים בנות ראדון או צאצאי ראדון. הצאצאים קצרי המועד, הדועכים תוך פליטת קרינה מייננת קשה הנקראת חלקיקי אלפא, עשויים להיות טעונים חשמלית ולהתחבר לתרסיסים, לאבק ולחלקיקים אחרים באוויר אותו אנו נושמים. כתוצאה מכך, ייתכנו משקעי צאצאי ראדון על התאים המצפים את דרכי הנשימה בהם חלקיקי אלפא עלולים להזיק לדנ"א ולגרום לסרטן ריאות.

רמות הראדון בשטח פתוח בדרך כלל נמוכות מאוד. ראדון מצוי לעתים גם במי שתייה בריכוז התלוי במקור המים ואז המים מהווים סיכון רמות ראדון גבוהות יותר בתוך מבנים וריכוזי ראדון עלולים להימצא במקומות כגון מכרות מערות ומתקנים לטיפול במים. השפעות על הבריאות נמצאו לדוגמה אצל כורים, אולם הריכוזים הנמוכים יותר המצויים לדוגמה במבנים רגילים להם נחשפות אוכלוסיות גדולות, מהווים אף הם סיכוני בריאות. לרוב המכריע של בני האדם, החשיפה הגדולה ביותר לראדון מצויה בבית.

 

ראדון בבתים

ריכוז הראדון בתוך בית תלוי בכמות האורניום בסלעים ובקרקע שמתחת לבית, הנתיבים הקיימים למעברו של הראדון לבית וקצב התחלופה בין האוויר בפנים לאוויר בחוץ.

גז ראדון נכנס לבתים דרך פתחים כגון סדקים וחיבורי בטון בין קירות לרצפות, רווחים ברצפה, פתחים קטנים בקירות בלוקים ודרך מרזבים.כתוצאה מכך, רמות הראדון גבוהות יותר בדרך כלל במרתפים או באזורי הבית היוצרים מגע עם הקרקע.

לשם הערכת הריכוז הממוצע השנתי של ראדון באוויר בחוץ, יש להשתמש במדידות מהימנות של ריכוזי ראדון ממוצעים במשך לפחות שלושה חודשים ורצוי אף יותר, מדידות ראדון לטווח קצר מספקות מידע מוגבל בלבד.

הרדיואקטיביות של גז הראדון נמדדת ביחידות בקרל (Becquerel's, B).על סמך סדרה של סקרים, ריכוז הראדון הממוצע בתוך מבנים

מוערך בכ-39 בקרל/מ"ק .

 

השפעות הראדון על בריאות

הסיכון הבריאותי העיקרי מחשיפה לרמות גבוהות של ראדון הוא עלייה בסיכון לסרטן ריאות, סיכון זה אושש במחקרים רבים אודות רמות הראדון המצויות בבתים ובמקומות אחרים מהוות סיכון בריאותי משמעותי. מחקרים הוכיחו מעל לכל ספק שראדון בבתים תורם במידה ברורה למדי להתרחשות מחלת סרטן הריאות. אומדנים חדשים של שיעור מקרי סרטן הריאות המיוחס לראדון נעים בין 6 ל-15%, קיימת תמימות דעים בדבר היקף אומדני הסיכון.

ראדון במי שתייה

בארצות רבות, חלק מהבתים מקבלים מי שתייה ממקורות מי תהום (מעיינות, בארות וקידוחים). מי תהום עוברים לעתים קרובות דרך סלעים המכילים אורניום טבעי ורדיום מהם נוצר גז הראדון. זוהי הסיבה, שמים מקידוחים עמוקים, בדרך כלל, מכילים ריכוזי ראדון גבוהים הרבה יותר מאשר מים על פני השטח, נהרות ואגמים. ריכוזי ראדון של 20 מקרל/ליטר ויותר ובחלק מהמקרים הרבה מעל 100 בקרל/ליטר, נמדדו במקורות מים פרטניים בארצות רבות. על סמך חישובים, קיים סיכון קטן בשל הנוכחות של ראדון במי שתייה, אך מעט המחקרים האפידמיולוגיים, אשר נערכו עד כה, לא מצאו קשר בין ראדון במי שתייה לבין סרטן במערכת העיכול ובמערכות אחרות. אולם, דרושים נתונים נוספים על מנת לכמת טוב יותר את הסיכון מראדון במי שתייה.

 

התמודדות עם ראדון בבתים

ניתן להפחית רמות ראדון באוויר פנים במספר דרכים, החל מאיטום סדקים ברצפות וקירות וכלה בהעלאת שיעור האוורור בתוך מבנים. חמשת הדרכים העיקריות להפחתת כמות הראדון המצטברת בבית הן:

* שיפור האוורור של הבית ומניעת הובלת ראדון מהמרתף לחדרי מגורים

* שיפור האוורור מתחת לרצפה;

* התקנת מערכת ניקוז ראדון במרתף;

* איטום רצפות וקירות;

* התקנת מערכת על לחץ או אספקת אוורור מאולץ.

יש לשקול בטיחות ראדון בעת בניית בתים חדשים, בפרט באזורים בהם קיימות רמות ראדון גבוהות. באירופה ובארצות הברית, הכללת אמצעי הגנה במבנים חדשים הפכה לשגרה אצל חלק מהבנאים – ובארצות מסוימות – מותקנות מערכות הפחתה פסיביות שהוכחו כמסוגלות להפחית את רמות הראדון באוויר עד 50%. כאשר מתווספות מניפות לאוורור ראדון (מערכת פעילה), ניתן לצמצם את רמות הראדון עוד יותר.

 

 

זכרו : מדידת רמות הראדון בבית היא כורח המציאות, כך תשמרו על בריאותכם

 

ראדון הוא גז רדיואקטיבי חסר צבע, ריח או טעם, הנוצר מהתפרקות ראדיום 226. הראדון נמצא בכל סוגי הקרקעות בריכוזים שונים. לאחר היווצרות הראדון בקרקע הוא נע כלפי מעלה ועלול לחדור למבנים.
חומר הגלם העיקרי למוצרי הבנייה השונים הוא הקרקע. מכיוון שבקרקע נמצא ראדיום-226, גם מוצרי הבניה מכילים חומר זה. כלומר, הימצאות הראדיום במוצרי בנייה מהווה מקור נוסף להימצאות ראדון במבנים.

 

חזרה למאמרים 

 

גז רדון

הרעש והשפעתו על איכות החיים ועל הבריאות

סדקים בבניינים

המים וצריכתם

חשיבות מדידת הפחמן החד חמצני CO

על רעידות אדמה וחיזוק מבנים

הפל קל - מה זה ומה הסכנות הטמונות בו

מפרט לשיקום

הרטיבות במבנים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
ביקורת מבנים
בדק בית
איתור רטיבות במצלמה טרמית
מאמרים
המלצות
 
  צור קשר
שם  
דוא"ל  
טלפון  
תאור
  0544513748
 
 
מתן שירות בכל רחבי הארץ כולל ב תל אביב וגוש דן, ראשון לציון, רחובות, הרצליה, אזור השפלה, אשדוד, אשקלון, יבנה, חדרה וכו'
לפרטים והצעת מחיר :  0544513748 דוא"ל:  as321niromat@gmail.com
דף הבית פרופיל המרכז בדק בית בדיקת דירה מצלמה טרמית ביקורת מבנים

האתר נבנה ע"י  Nadlan2u.co.il