דף הבית בדק בית איתור רטיבות בבית ביקורת מבנים פרופיל המרכז
    פיקוח בניה מאמרים המלצות  
  לקבלת הצעת מחיר וייעוץ ראשוני צלצל עכשיו: 0544513748
 

הבטון


בעריכת מהנדס אנדרי סלאבו מומחה לליקויי בניה 0544513748

הקדמה

הבטון הוא תערובת מבוקרת של צמנט, אגרגטים ומים בתוספת מוספים לשיפור תכונות התערובת או בלעדיהם. את התערובת (בטון טרי) יוצקים לתוך טפסות כשמוטות הזיון נמצאים כבר במקומם. לאחר כמה ימים, כשהבטון מתקשה (בטון קשוי), מפרקים את הטפסות ומתקבל אלמנט של בטון מזוין, אפשר לצקת את האלמנט באתר הבנייה או במפעל המייצר אלמנטים טרומיים.

יכולת הבטון להיחלץ בכוחות לחיצה גדולים מאד, האפשרות לצקת ממנו בקלות כל צורה שהיא והמצאות חומרי הגלם בארץ עשו את הבטון לחומר בנייה כה מקובל בארץ.

 

חוזק הבטון

קיימים מספר תקנים המגדירים את חוזק הבטון ללחיצה, משיכה, כפיפה וגזירה, צפיפות, התנגדות לחדירת מים ולשחיקה, התכווצות והתפשטות, התנגדות להשפעות אטמוספריות ועוד.

חוזק הבטון בלחיצה הוא אחת התכונות החשובות של הבטון. נהוג לסווג את הבטון לפי החוזק הנומינלי בלחיצה, כלומר, חוזק הלחיצה של הבטון שעליו מבוסס תכן המבנה או האלמנט.

 

החוזק הנומינלי בלחיצה

 

סוג הבטון

ק"ג לסמ"ר

ב-10

100

ב-15

150

ב-20

200

ב-30

300

ב-40

400

ב-50

500

ב-60

600

 

 את בדיקת החוזק מבצעים באמצעות פטיש שמידט.

    

גיל הבטון

כאמור, תהליך התקשות הבטון נמשך זמן רב, התקן קובע כי חוזק הבטון בגיל 28 יום הוא החוזק הנומינלי של הבטון. על חוזק הבטון בגיל זה מתבססים חישובי החוזק של המבנה ונתוני בקרת איכותו של הבטון.

הטבלה שלפנינו מראה את שיעור חוזק הבטון ביחס לגילו, חוזק זה הוא ממוצע המושפע מהרכבו הכימי של הצמנט ומתנאי הטמפרטורה.

 

גיל הבטון (בימים)

החוזק (באחוזים)

3

35-50

7

70

28

100

90

107

180

112

360

115

 

מתוך הטבלה אפשר לראות כי הבטון הולך ומתחזק גם לאחר שהגיע לחוזקו הנומינלי ביום ה-28 אך בשיעור נמוך יחסית.

 

בדיקת חוזק הבטון

לצורך הבדיקה, לוקחים מדגמים מן הבטון הטרי. כאשר המדגמים אינם עומדים בדרישות החוזק, יש לבדוק בדיקה חוזרת של מדגמים מן הבטון הקשוי. אם גם אז הבטון אינו עומד בדרישות, על המהנדס האחראי להחליט איך לנהוג, במצב הקיצוני – הריסת חלק המבנה, במצב חמור – פחות מחזקים את חלק המבנה ולעיתים מסתפקים בהטלת קנס כספי על החברה שסיפקה את הבטון.

 

אשפרה

מרגע הוספת המים לבטון, מתרחשים בו ברצף שלושה תהליכים:

תהליך ראשון – מיד עם הוספת המים מתקבלת עיסה פלסטית הניתנת לעיבוד ולמתן צורה, שלב זה חייב להימשך 45 דקות לפחות כדי לאפשר עירוב הבטון, הובלתו, שימתו וציפופו בטפסות אך לא להיות ארוך יתר על המידה כדי לא לעכב את העבודה.

תהליך שני – התקשרות, בשלב זה העיסה נעשית סמיכה ופריכה ואינה ניתנת עוד לעיבוד ולמתן צורה.

תהליך שלישי – התקשות, בשלב זה הבטון נעשה מוצק וקשיח המתחזק עם הזמן.

בזמן התקשות הבטון  מתרחש  בתוכו תהליך כימי הנמשך בעיקרו כמה ימים. בזמן התהליך, הצמנט מתקשר עם המים באופן כימי ונפלטות כמויות גדולות של חום – זוהי ההידרציה.

יש להחזיק את הבטון במצב רטוב מרגע היציקה במשך שבעה ימים.

 

 

סגרגציה בבטון

סגרגציה ביציקות בטון היא התופעה בה מתרחשת היפרדות בין החצץ לבין שאר מרכיבי התערובת (מלט וחול).  כתוצאה מההיפרדות בין החומרים נוצרים אזורים חלשים ביציקת הבטון אשר מורכבים ברובם מחצץ בלבד, ללא מלט וחול.  בטון שעבר סגרגציה הינו בטון מוחלש. איזור הסגרגציה יהיה הנקודה החלשה ביותר ועל כן יש לפסול עמוד או קורה כאלו ולצקת אותם מחדש.   

 על מנת למנוע את תופעת הסגרגציה, נוהגים לצקת את תערובת הבטון בעזרת צינור משאבה או שרוול מתאים אשר מוחדר קרוב ככל האפשר אל תחתית תבנית היציקה (קירות, עמודים, כלונסאות וכדומה).    

 

 

בנוסף לפעולות המכאניות המתוארות, נהוג להוסיף לתערובות היציקה מוספים מיוחדים לבטון אשר משפרים את כושר העבידות של התערובת , את כושר זרימתה ואת צפיפותה / לכידותה.

חשוב מאוד בעת ביצוע יציקת בטון של האלמנטים השונים במבנה כגון : תקרה, עמודים, חגורות, קורות, קירות וכו' לבצע ויברציה- ציפוף וריטוט של הבטון. 

סגרגציה תמיד דורשת טיפול מקומי משום שהיא מהווה את המקום החלש ביותר ביציקה. במקרים קיצונים, כיסי ברזלי הזיון ייראו גלויים לעין ולא יהיו מחוברים ליציקה כלל.

 

 
ביקורת מבנים
בדק בית
איתור רטיבות במצלמה טרמית
מאמרים
המלצות
 
  צור קשר
שם  
דוא"ל  
טלפון  
תאור
  0544513748
 
 
מתן שירות בכל רחבי הארץ כולל ב תל אביב וגוש דן, ראשון לציון, רחובות, הרצליה, אזור השפלה, אשדוד, אשקלון, יבנה, חדרה וכו'
לפרטים והצעת מחיר :  0544513748 דוא"ל:  as321niromat@gmail.com
דף הבית פרופיל המרכז בדק בית בדיקת דירה מצלמה טרמית ביקורת מבנים

האתר נבנה ע"י  Nadlan2u.co.il