דף הבית בדק בית איתור רטיבות בבית ביקורת מבנים פרופיל המרכז
    פיקוח בניה מאמרים המלצות  
  לקבלת הצעת מחיר וייעוץ ראשוני צלצל עכשיו: 0544513748
 

המים ואיך ניתן לחסוך כסף בצריכתם

 

בעריכת: אינג' אנדרי סלאבו: 0544513748

 

מים הם מקור חיים שבלעדיהם לא יכולים להתקיים חיים על פני כדור הארץ ואף על פי כן אין האנושות יודעת לשמור על נכס יקר זה .
המים הם חומר חיוני לקיומן של כל צורות החיים הידועות. בעלי החיים והצמחים זקוקים למים לצורך קיום מחזור החיים שלהם, עובדה זו מתקשרת באופן ישיר לכך שהמים נפוצים בכדור הארץ, שכן היותו של כדור הארץ מקורם של כל החיים הידועים תואם את היותם של המים תנאי הכרחי לחיים אלו.

המים מהווים את רוב המסה של רוב היצורים החיים ווהם ממלאים תפקידים רבים בגופם. התפקידים העיקריים הם שימוש כנוזל תוך-תאי (ציטופלזמה) וכמרכיבו העיקרי של הדם אך המים נחוצים גם לתפקידים משניים רבים אחרים כגון ניקוי הגוף, הזעה והלחתה. כל תא חי זקוק לכמות מסוימת של מים.

כדי להתקיים יצורים מסוימים מפיקים את הגזים הנחוצים לנשימתם (חמצן או פחמן דו-חמצני) מתוך המים, זימי הדגים הם האיבר הידוע ביותר המשמש להפקת גזי נשימה מומסים במים.

 

 

המים משמשים את האדם למגוון רחב של פעולות כגון:
• שתייה
• שטיפה
• בישול
• השקיה
• קירור וחימום

 

 

המים מכילים מספר רב של חומרים מוצקים מומסים בתוכם שהם בעצם המזהמים את המים .
כמות החומרים המוצקים נמדדת בppm – חלקים למיליון או גרמים של חומרים מוצקים ל- 1000000 גרם – 1 טון של מים

לפי תקנות בריאות העם, אם ה - ppm נע בין 250 ל-500, המים ראויים לשתיה.
הנחיות משרד הפנים מחייבות את ספקי המים (העיקרית שבהם היא חברת מקורות) ואת הרשויות המקומיות לבדוק נוכחות של 80 מזהמים במי השתייה, הדיווח לציבור הוא רק על הימצאות חיידקים במים.

 

 

הערה: התקן הישראלי מכיל רק כמחצית מהחומרים המופיעים בתקן האמריקאי והוא גם מחמיר פחות.

מלבד השימושים הפנים-גופניים עושים יצורים שונים שימוש במים למטרות חוץ-גופניות שונות. הדוגמה העיקרית לשימוש זה היא משמעות המים כסביבת חיים עבור החיים הימיים: דגים, צמחי מים וכו'. דוגמאות אחרות הן השימוש במים כסביבה להטלת ביצים, כמקור מזון וכחיץ כנגד טורפים. את המים משיגים היצורים החיים באופנים שונים. בעלי החיים סופגים מים בגופם בעיקר באמצעות שתייה, בעוד הצמחים יונקים את רוב מימיהם בעזרת שורשיהם.

המים דרושים ליצורים חיים בכמויות מסוימות ובאיכות מסוימת, איכות זו נקבעת על-פי החומרים המומסים במים: אמנם החיים דורשים כמויות משתנות של חומרים מומסים (כדוגמת מינרלים) אך מרבית החומרים המומסים במים (או חומרים רצויים בכמויות לא רצויות) הופכים את המים לבלתי שמישים או אפילו רעילים. שינוי באיכות המים שפוגע בשימוש מסוים שלהם (לדוגמה - שתייה) אינו פוגע בהכרח בשימושים אפשריים אחרים (לדוגמה - הטלת ביצים).

הדוגמה הבולטת ביותר למים שאינם שמישים הם מי האוקיינוסים והימים המלוחים, אותם מסוגלים לשתות רק יצורי-מים מזנים מסוימים. סוגים אחרים של מים שאינם שמישים הם מים שזוהמו על ידי התעשייה.

 

 

פעולות אלו מחולקות לצריכה ביתית (ברובה שתייה, היגיינה ובישול), שימוש חקלאי (ברובו השקיה ומי שתייה עבור חיות מבויתות), שימוש תעשייתי (ניקוז, קירור, המסה ועוד), שימוש עירוני (ברובו ניקוז), שימוש למטרות תחבורה (שיִט), שימוש למטרות מחקר ושימוש למטרות פנאי (שיִט, שחייה ועוד).

האדם קולט את המים על ידי שתייה ומזון ופולט אותם על ידי זיעה, הפרשה ונשיפה. השימוש החשוב ביותר במים למרות שלא הגדול ביותר מבחינה כמותית הוא השתייה. האדם זקוק למים מתוקים (כלומר - ללא אחוזי המלח הגבוהים שבאוקיינוסים) ולכן תלוי במים שמקורם במשקעים. צריכת המים לנפש אינה זהה עבור כל בני האדם ותלויה במאפיינים אנושיים רבים, בשיטות ייצור, ברמת חיים וכן הלאה.

 

בזכות השימושים הרבים למים, קיימת השפעה הדדית הדוקה בין המים לבין תחומי הדמוגרפיה והכלכלה. קיומם של מים מתוקים לשתייה ולהשקיה כמו סמיכות לאזורי דיג וגישה לנתיבי תחבורה ימיים עשוי להשפיע על נטיות ההתיישבויות האנושיות. לרוב מעדיפים בני אדם להתיישב בסמוך למקור מים מתוקים ובעל נגישות לשטחי מים מלוחים אם כי התפתחויות טכנולוגיות שונות (לדוגמה: שיפורים חקלאיים, פיתוח טכנולוגיות תחבורה וכדומה) משנות נטיות אלו.

צורות ההתיישבות מחד וניצול המים מאידך משנים את מצב המים. מלבד השינויים הברורים מאליהם (לדוגמה: שתייה גורמת למעבר מים לתוך גוף האדם), קיימים שינויים רבים ומורכבים בזמינות המים לדוגמה: הקמת סכר על פני נהר עשויה להביא להסטת מסלולו. השפעות הדדיות אלו של האדם והמים מביאות לכך שהמים מהווים מרכיב ניכר של הפוליטיקה האנושית גם אם באופן שאינו גלוי. נושאים כגון זיהום מים ושליטה על מקורות מים הם מכריעים ביותר במאבקי הכוח הפוליטיים השונים.

 

למרות שבעולם המערבי אספקת המים היא לרוב מובנת מאליה, לא כך המצב בארצות העולם השלישי. למיליארדים של בני אדם - רוב אוכלוסיית העולם - אין גישה למים נקיים. המחסור החמור במים אינו מאפשר לתושבי אזורים אלו לשתות מספיק ולשמור על היגיינה, דבר שמגביר את התחלואה. אחרים משתמשים במקורות מים מזוהמים, דבר שאף הוא גורם לתחלואה; רוב מוחלט של המקרים של כמה מחלות הנפוצות בעולם השלישי כגון מלריה ודיזנטריה נגרם ממים מזוהמים. בדיונים על מצבן של מדינות העולם השלישי נדחק לעתים קרובות נושא המים לשוליים אך בעיות רבות הפוקדות המדינות העניות יוכלו להיפתר רק לאחר התייחסות רצינית למשבר המים.

ד"וח של ארגון השימור הבינלאומי (WWF) מתריע מפני מחסור עתידי במי שתייה גם במדינות העולם המערבי עקב התייבשות הקרחונים בצפון אירופה ושימושים בזבזניים שונים כגון ייצור מוזל של בגדים, פירות, ירקות ותכשיטים.

 

זיהום מים הוא מצב שבו ריכוזם של חומרים מסוימים (אולי רעילים) במים עולה והמים אינם ממלאים עוד את תפקידם הקודם, למשל: מי נחל, שהיו בית גידול לדגים, סופגים חומרים זרים הגורמים להכחדת הדגה. בישראל בעיית זיהום המים נפוצה יחסית בגלל חוסר אכפתיות וחוסר מודעות. ידועים בזיהומם חלקו המרכזי של נחל הירקון ונחל הקישון. באסון המכביה התמוטט גשר שעבר מעל נחל הירקון, האנשים שהיו עליו ואשר באו במגע עם מימי הנחל, חלו ומתו. צוללים צבאיים משייטת 13 שצללו בנחל הקישון חלו בסרטן ומשרד הביטחון הכיר בתביעתם לפיצויים מן המדינה.

קיים זיהום טבעי של מים כתוצאה מהצטברות סחף, הפרשות בעלי חיים, אבק, חול, פיח ועוד, אך האחראי העיקרי לזיהום המים הוא האדם אשר פעולות שונות שהוא מקיים עלולות לזהם את מקורות המים הקיימים כגון הזרמת שפכים , שאיבת יתר של מי תהום , חלחול של נוזלים שונים שמקורם בפסולת השלכה של פסולת מוצקה וכו'.

 

 

השפעת הזיהום
זיהום מסוג זה מפר את האיזון הטבעי, פוגע באיכות מאגר המים הגדול בעולם להכחדת בעלי חיים ימיים, לפגיעה בבריאותם של בעלי חיים נוספים ולפגיעה בדגה המשמשת לתזונת אדם. מדוע הזיהום גורם להכחדה? חיות רבות בים אינן יכולות להכיל בתוכן חומרים מזיקים המגיעים מאשפת האדם, חומרים שבאופן טבעי אינם נמצאים במים או נמצאים בהם במינון מזערי. לעתים חומרים אלו פוגעים בצמחים מהם ניזונים הדגים.

הקטנת הזיהום
עיקר הזיהום מתבצע על ידי תאגידים מסחריים בעלי כוח כלכלי ופוליטי רב. ישנן עמותות שמתמקדות בנושא זה שבין היתר קובעות תקנים, מבצעות מחקרים וכותבות דו"חות על המצב. על מנת לשפר את המצב נדרשת מעורבות של ממשלות העולם בחקיקה ומעבר לכך, באכיפה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

חזרה למאמרים 

 

גז רדון

הרעש והשפעתו על איכות החיים ועל הבריאות

סדקים בבניינים

המים וצריכתם

חשיבות מדידת הפחמן החד חמצני CO

על רעידות אדמה וחיזוק מבנים

הפל קל - מה זה ומה הסכנות הטמונות בו

מפרט לשיקום

הרטיבות במבנים

 

 
ביקורת מבנים
בדק בית
איתור רטיבות במצלמה טרמית
מאמרים
המלצות
 
  צור קשר
שם  
דוא"ל  
טלפון  
תאור
  0544513748
 
 
מתן שירות בכל רחבי הארץ כולל ב תל אביב וגוש דן, ראשון לציון, רחובות, הרצליה, אזור השפלה, אשדוד, אשקלון, יבנה, חדרה וכו'
לפרטים והצעת מחיר :  0544513748 דוא"ל:  as321niromat@gmail.com
דף הבית פרופיל המרכז בדק בית בדיקת דירה מצלמה טרמית ביקורת מבנים

האתר נבנה ע"י  Nadlan2u.co.il